top of page

YanEtki

 

YANETKİ, 2011 yılında Faruk Barman tarafından gösteri sanatları alanında çalışan, sanat yönetimi ve prodüktörlük yapan bir kurum olarak kurulmuştur.

Sanat yönetmenliğini  Serkan Üstüner ‘in üstlendiği YANETKİ, günümüz insanının yaşadığı güncel ve toplumsal konuların işlendiği çağdaş tiyatronun en iyi oyunlarını seyircisi ile buluşturmayı kendisine amaç edinmiştir. Temel prensip günümüz insanının hikâyesini anlatmak, seyircisine düşünme ve sorgulama imkanı sağlamaktır.

Repertuar seçimlerinde öncelikli olarak sanatın, dolayısıyla tiyatronun amaçlarından olan “düşünen toplum” yaratmak, güncel olanı öngörülü bir biçimde ortaya çıkarmak, komediyi, dramı seyircinin algısında ve alkışında yaşatmak YANETKİ için önem taşır. Aynı zamanda  işinde profesyonel bir ekiple, maddi, manevi şartlarımızı zorlayarak en iyiyi üreterek,  yeni oyuncu,  tekniker ve tasarımcıların yetişmesi için de  olanak sağlamaktır.

 

YANETKİ, yoluna İkincikat‘ta, ilk oyunu olan Yalnız Batı ile başlamıştır. 2012 yılında Beyoğlu Asmalımescit’ te kendi sahnesi olan Asmalısahne’ yi kurmuştur. 2016 yılının Haziran ayına kadar oyunlarını kendi işlettiği mekânında sergilemiş, mekânını diğer tiyatro ekipleriyle paylaşmış, sosyal sorumluluk projelerine ev sahipliği yapmıştır.

 

2016 yılından itibaren İstanbul’ un çeşitli sahnelerinde, turnelerde ve festivallerde oyunlarını gösterime sunmaya devam etmektedir.

bottom of page